Сонуннар

Кэскиллээх түһүлгэбит тэнийэ-кэҥии турарыгар эрэнэбит

Кулун тутар 22 күнүгэр В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолатын бирииһигэр улуустааҕы оскуола оҕолоругар (2013 с.т, 2014-2015 с.т., 2016 с.т.) көҥүл тустууга биирдиилээн бастыыр иһин турнир буолан ааста.

Күрэхтэһиигэ уопсайа 104 оҕо күөн көрүстэ. А.С. Шахурдин аатынан Төҥүлү, Е.Д. Кычкин аатынан Матта, Р.А. Бурнашов аатынан Табаҕа, Алтан, Ф.Г. Охлопков аатынан Майа, Аллараа Бэстээх 2 №дээх, В.Н. Оконешников аатынан Павловскай, И.Г. Игнатьев аатынан Хара, Н.Д. Неустроев аатынан Бэдьимэ, Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолаларыттан кытыыны ыллылар. Күрэхтэһии үөрүүлээх чааһыгар В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолатын дириэктэрэ Павел Васильевич Васильев, улуустааҕы үөрэх управлениятын иитэр үлэҕэ исписэлииһэ Николай Витальевич Романов, В.П. Уваров аатынан олимпийскай резервэ спортивнай оскуолатын дириэктэрэ Дьулустаан Иванович Захаров, күрэхтэһии кылаабынай судьуйата СӨ үтүөлээх тренерэ, икки тустуу маастара Яков Яковлевич Филиппов эдэр бөҕөстөргө бэйэлэрин эҕэрдэ тылларын эттилэр.

Тыҥааһыннаах киирсиилэр кэннилэриттэн түмүгэ маннык буолла:

2016 с. төрөөбүттэргэ:

22 кг 1. Федотов Эрчим (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Николаев Артур (Аллараа Бэстээх 2 №дээх орто оскуолата), 3. Горохов Арылхан (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Соловьев Радик (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата).

2016 с. төрөөбүттэргэ:

24 кг 1. Ларионов Даниил (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Данилов Владик (И.Г. Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата), 3. Шестаков Эрхан (Аллараа Бэстээх 2№дээх орто оскуолата), Докторов Дьулус (И.Г. Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата).

2016 с. төрөөбүттэргэ:

26 кг 1. Кириллин Егор (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Стрекаловскай Эльдар (Е.Д. Кычкин аатынан Матта), 3. Необутов Саян (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), Федотов Кирилл (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ

20 кг 1. Титов Иван (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата), 2. Верховцев Роман (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

22 кг 1. Соловьев Ярик (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Калачев Айсен (А.С. Шахурдин аатынан Төҥүлү орто оскуолата), 3. Жирков Даниил (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Попов Дьулурхан (Алтан орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

24 кг 1. Марков Ганя (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата), 2. Ермолаев Никита (Ф.Г. Охлопков аатынан Майа орто оскуолата), 3. Дмитриев Андрей (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Уруйдаах Албан (Аллараа Бэстээх 2№дээх орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

26 кг 1. Эверстов Эрэл (Аллараа Бэстээх 2№дээх орто оскуолата), 2. Захаров Дьулуур (Аллараа Бэстээх 2№дээх орто оскуолата), 3. Охлопков Алтын (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Птицын Андриан (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

28 кг 1. Неустроев Роберт (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 2. Шамаев Роберт (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 3. Шестаков Арчын (Е.Д.Кычкин аатынан Матта орто оскуолата), Птицын Арсен (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

30 кг 1. Зедгенидзев Максим (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Кириков Дима (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 3. Ефимов Эрэл (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Егоров Сулустаан (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

32 кг Петров Айаан (И.Г. Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата), 2. Аринкин Айастаан  (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 3. Анисимов Тиин (Е.Д. Кычкин аатынан Матта орто оскуолата), Петров Артур (Алтан орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

41 кг 1. Бочкарев Эллэй (А.С. Шахурдин аатынан Төҥүлү орто оскуолата), 2. Герасимов Петр (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 3. Эверстов Эрчимэн (Аллараа Бэстээх 2 №дээх орто оскуолата), Саввин Арчын (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

45 кг 1. Васильев Уйусхан (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата).

2014-15 с. төрөөбүттэргэ:

45 кг үөһээ 1. Сергеев Айтал (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 2. Никитин Артем (И.Г. Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата), Романов Алеша (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата).

2013 с. төрөөбүттэргэ:

31 кг 1. Алексеенко Айнар (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 2. Кириллов Эрэл (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата), 3. Кычкин Мираслав (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Гуляев Андриан (Аллараа Бэстээх 2 №дээх орто оскуолата).

2013 с. төрөөбүттэргэ:

34 кг 1. Егоров Миша (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 2. Ларинов Давид (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), 3. Лыткин Эрсан (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), Шамаев Петр (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата).

2013 с. төрөөбүттэргэ:

40 кг 1. Стручков Айтал (А.С. Шахурдин аатынан Төҥүлү орто оскуолата), 2. Явловскай Айаал (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата), 3. Григорьев Гера (И.Г. Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата), Марков Дамир (Т.Г. Десяткин аатынан Тумул орто оскуолата).

Кыайыылаахтар бары мэтээллэринэн, грамотанан наҕараадаланнылар. Анал ааттар уонна успуонсардар бириистэрэ:

Мэҥэ Хаҥалас улууһун аҕа баһылыгын Дмитрий Иванович Тихонов олохтообут “Инникигэ кэскиллээх бөҕөс” анал ааты Явловскай Эрсан (В.Н. Оконешников аатынан Павловскай орто оскуолата) ылла.

Майа тыа сирин түөлбэтин аҕа баһылыга Алексей Иннокентьевич Неустроев туруорбут бирииһэ Петров Айааҥҥа (И.Г.Игнатьев аатынан Хара спортивнай оскуолата) ананна.

В.П. Уваров аатынан Олимпийскай резервэ спортивнай оскуолатын дириэктэрэ Дьулустаан Иванович Захаров олохтообут “Бастыҥ тустуук” анал аатын Федотов Эрчимэн (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата) уонна Эверстов Эрэл (Аллараа Бэстээх оскуолата) ыллылар.

В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолатын анал бирииһэ Зедгенидзев Максимҥа (В.П. Ларионов аатынан Майа орто оскуолата), “Күн” маҕаһыын анал бирииһэ – Ермолаев Никитаҕа (Ф.Г. Охлопков аатынан Майа орто оскуолата), “Байылыат” маҕаһыын анал бирииһэ Попов Дьулурхаҥҥа (Алтан орто оскуолата), “Вилена” маҕаһыын анал бирииһэ Стрекаловскай Эльдарга (Е.Д. Кычкин аатынан Матта орто оскуолата) туттарылынна. Маны тэҥэ “Автосервис” тэрилтэ салайааччыта Кычкин Павел Вячеславович, АУМС тэрилтэ дириэктэрэ Лукин Аркадий Ефремович, Саввин Павел Сидорович урбаанньыт анал бириистэри туруордулар.

Бу күрэххэ успуонсардаабыт тэрилтэлэргэ, биирдиилээн дьоммутугар күүс-көмө буолбуккутугар барҕа махталбытын тиэрдэбит. Эдэр бөҕөстөрү иитэ-такайа, уһуйа сылдьар тренердэргэ, тустуук уолаттарга ис сүрэхтэн махтанабыт, кэскиллээх түһүлгэбит өссө тэнийэ-кэҥии туруоҕа диэн эрэнэбит.

Светлана ЕФИМОВА “Мэҥэбил” пресс-киин салайааччыта.

Артем Аринкин, Юра Ефимов, 6-с кылаас үөрэнээччилэрэ, “Мэҥэбил” пресс-киин корреспонденнарын хаартыскаҕа түһэриилэрэ.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

160231
Бүгүн : 131